Presunúť na hlavný obsah

Rakovina, obezita, vysoký cholesterol? Najedzte sa šampiňónov!

Zdravie a relax

Kuracie mäso, sem-tam nejaká ryba, ako obloha dusená zelenina - zdravý obed ako vyšitý. Nezabúdajme však na huby, ktoré svojimi pozitívnymi účinkami na naše zdravie dokážu veľmi prekvapiť. O takej hlive ustričnej sa už popísalo dosť, oprávnene, samozrejme. Je to naozaj taký malý zázrak. Ale sú tu aj iné huby, ktoré spravia nášmu telu nemalú službu.

Na šampiňóny narazíte na každom kroku a čo si budeme hovoriť, cenovo sú prístupnejšie, ako hliva alebo rôzne japonské druhy. Ak ste tak ešte neurobili, zaraďte ich do pravidelného jedálnička. Argumentov, prečo ich nejesť len raz do roka je naozaj dosť.


Šampiňóny obsahujú množstvo vlákniny, ktorá prečisťuje organizmus, pomáha znižovať cholesterol a vďaka beta-glukánom podporuje imunitu. Huby celkovo sa totiž vyznačujú probiotickými účinkami, teda robia telo odolnejším voči chorobám. Významný je obsah selénu, pretože ide o antioxidant, ktorý bojuje proti rakovine hrubého čreva. Nielen selén zastupuje minerály v šampiňónoch, ešte tu je fosfor a draslík, ktorý upravuje vysoký krvný tlak a znižuje riziko vzniku mozgovej mŕtvice.

Okrem minerálov môžeme spomenúť ľahko absorbovateľné proteíny, vitamín D celkom solídne množstvo vitamínov skupiny B. Tie podporujú metabolizmus a činnosť nervových buniek. Vďaka látke, ktorá sa volá ergothioneín, chránia tieto huby pokožku pred škodlivými účinkami UV žiarenia. Myslite na to, keď sa v lete budete dopovať mrkvou a inou potravou obsahujúcou o čosi známejší beta karotén.

Okrem tejto záslužnej činnosti robí ergothioneín telu dobre aj z iného dôvodu, pomáha spaľovať tuky. Takže ľudia, ktorí chcú schudnúť, by si mali na šampiňóny posvietiť lepšie. Celkovo obsahujú len veľmi málo kalórií, čo je logické, keďže sú z 85 percent tvorené vodou. Preto tvoria súčasť jedálnička mnohých redukčných diét. Vždy ich však tepelne dobre upravte. V niektorých šalátoch sa síce môžete stretnúť so surovými šampiňónmi, ale vzhľadom k tomu, že huby v sebe držia aj ťažké kovy a rádioaktívne látky, je dobré ich tepelne upraviť.

Prvým dôvodom je, že sa sa vám budú huby ľahšie tráviť. Niekomu nemusia sadnúť na žalúdok, pretože to je ťažké jedlo. Pri malých deťoch ho teda radšej zvážte. Keďže sa ťažšie trávia, neodporúča sa konzumovať ich na noc, jesť ich spolu s mastným jedlom a už vôbec nie zapíjať mliekom alebo alkoholom. Druhým dôvodom tepelnej úpravy je ten, že sa zničia patogénne baktérie, ktoré sa v nich môžu nachádzať. Šampiňóny sa totiž pestujú na konskom truse

Nie že vám ale po tejto informácii napadne na ne zanevrieť. Vedecké výskumy dokazujú, že výťažky zo šampiňónov môžu pomôcť zmierniť rakovinové bujnenie a tým pádom zmenšiť nádory. Ale nielen protirakovinovými účinkami sa tieto biele huby vyznačujú. Siahnuť by mali po nich ľudia, ktorí trpia cukrovkou, aterosklerózou či ekzémom.

Šampiňóny by mali byť pri dnešnom rýchlom životnom tempe jasnou voľbou pri rozhodovaní, čo uvariť. Pripravíte ich bleskurýchlo a s minimálnou námahou. Či ich krátko podusíte k zemiakovej kaši, uvaríte v polievke, prihodíte do omáčky na cestoviny alebo z nich spravíte hlavné jedlo, nič vám nezaberie veľa času a nezašpiní kuchyňu, ako keď sa rozkladáte s polovicou prasaťa. Ešte nejaké dôvody, prečo si šampiňóny neurobiť na obed hneď dnes?