Aktívny odpočinok bez bolesti
Podľa štatistík sme v poslednej dobe už pochopili, že pohyb je najprirodzenejšia aktivita nášho tela a mnohí z nás sa snažia športovať. Pokiaľ nešportujeme pravidelne, musíme dbať na to, aby sa naše telá naraz nepreťažili a potom si nemuseli hovoriť: „Bolí ma celé telo“.
Niekedy si to ani neuvedomíme, ale po hodinách strávených pasívne, väčšinou v sede alebo v stoji, potrebujeme pohyb a dochádza k nadmernej fyzickej námahe, na ktorú organizmus nie je pripravený. Aj zlé pohybové zvyky, jednostranná nadmerná záťaž môžu spôsobiť natiahnutie svalstva, natiahnuté väzy, väčšie opotrebenie kĺbov alebo ich podvrtnutie.
„Náhla fyzická aktivita, na ktorú nie je organizmus zvyknutý a trénovaný, môže viesť k bolesti. Častá je úponová bolesť šliach tzv. entezopatia. Ide o bolesť v mieste úponu svalu. Typickým príkladom je tzv. tenisový lakeť (entezopatia radiálnych vystieračov predlaktia),“ zdôraznil MUDr. Andrey Švec, PhD., ortopéd 1. Ortopedicko-traumatologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava – Ružinov. Že nie je niečo s našim telom v poriadku poznáme okamžite – signálom je bolesť, ktorá z receptorov prostredníctvom nervových vlákien predá impulzy do centrálneho nervového systému – mozgu. Vtedy zaznamenávame najsilnejšiu podmienenú reakciu organizmu.
Druhy bolesti
Akútna bolesť trvá krátko, od niekoľkých minút až po niekoľko dní. Často signalizuje poškodenie tkaniva úrazom, chorobou alebo sa dostavuje po chirurgickom zákroku. Sprevádza ju potenie, zrýchlený tep a emocionálne strach alebo úzkosť.
Chronická (dlhodobá) bolesť trvá viac než tri mesiace a často pretrváva, aj keď príčina, ktorá ju vyvolala už prestala pôsobiť. Hocikedy máva aj nejasnú príčinu. Vzhľadom k dĺžke prežívaného utrpenia, má veľký vplyv na psychiku chorého človeka. Pokiaľ sa dostaví aj stres, ktorý sprevádza svalové napätie, potom sa môže jeho intenzita ešte viac stupňovať.
Trpíte bolesťou?
Podľa prieskumov trpí priemerný Slovák bolesťami pohybového aparátu až 76-krát ročne a viac ako štvrtina z nás raz do týždňa predovšetkým bolesťami svalov a kĺbov. Aspoň raz ročne sa stretávame s bolesťami chrbta (78%), bedrovej chrbtice (62%) a kolien (52%), ďalej trpíme bolesťami ramien a lakťov. Najčastejšie sú to ale práve bolesti chrbta, chrbtice, ramien, lakťov, či už svalov alebo kĺbov. Väčšinou trpia takými bolesťami staršie osoby, skôr ženy a ľudia s nadváhou a s nižšou pohyblivosťou. Rovnaká skupina problémy rieši aktívne, zatiaľ čo mladšie vekové skupiny sa spoliehajú na odznenie bolesti. Z ľudí majúcich sklony k aktívnemu riešeniu bolesti sa 49% spoliehajú na samoliečbu.
Liečba bolesti
Pri prvých prejavoch bolesti často siahame po liekoch, ktoré bolesť tlmia a často ich účinné látky majú len jeden účinok, tlmenie bolesti (analgetické). Ale sú antipyretické – znižujúce ďalšie prejavy, ako napríklad zvýšenú teplotu a rozvoj zápalu. Takými liekmi sú voľne predajný Acylpyrín či Aspirín, obsahujúci kyselinu acetylsalicylovú, Brufen s látkou ibuprofen a prípravky z rady Voltaren s diklofenakom. Na tlmenie bolesti a zmiernenie opuchu je vhodný nie je Voltaren Actigo Extra vo forme tabletiek, ale taktiež Voltaren Emulgel, kde sa jeho špeciálna forma emulgelu vtiera priamo na miesto bolesti a pôsobí presne tam, kde má. Používa sa k odstráneniu bolesti zápalu svalov a kĺbov, pri poraneniach mäkkých tkanív, pri poúrazových stavov – napr. pri poraneniach utrpených pri športe, ako napr. natiahnuté šľachy, väzy, vyvrtnutie kĺbov a bolesti chrbta.
Kombináciou účinnej a prirodzenej úľavy od bolesti, poskytuje hrejivá náplasť Voltaren ThermoPlaster. Vzduchom aktivovaná technológia uvoľňuje z náplasti príjemné teplo. Organizmus nie je zaťažovaný žiadnou farmakologickou látkou (ako napr. Capsaicin – látka z paprík, ktorá býva súčasťou väčšiny hrejivých náplastí), na bolesť pôsobí iba tepelná terapia, ktorá je efektívnejšia než bežne používané analgetiká. „Liečba teplom je fyzikálna liečebná metóda, ktorá je ľudstvom využívaná už niekoľko tisícročí. Nehodí sa na akútne úrazy, kde je cieľom zabrániť prekrveniu postihnutého miesta a zabrániť tým opuchu. Teplo sa naopak využíva ako relaxačný prostriedok pri bolestiach najmä v oblasti bedrovej a krížovej chrbtice,“ vysvetľuje MUDr. Švec. Teplo totiž vyvoláva zvýšený prietok krvi tam, kde sa plocha nahrieva, čo prináša úľavu od bolesti a hlbokú svalovú relaxáciu až s 10 hodinových efektom. Náplasť je ideálna na uvoľnenie stuhnutých a bolestivých svalov krku, ramien, chrbta a chrbtice.
Zdravý pohyb
Pokiaľ to s pohybom preženiete, môže vám pomôcť aj vhodná masáž, reflexná terapia, akupunktúra alebo špeciálne cvičenie. Pravidelných pohybových aktivít sa ale nevzdávajte, pretože tým predchádzate civilizačným chorobám ako sú: kardiovaskulárne choroby, vysoký krvný tlak, cukrovka. Taktiež budete mať omnoho silnejšie kosti a zdravšie kĺby, udržíte si ideálnu váhu, zlepšíte imunitný systém, budete mať kvalitnejší spánok a celkovo sa budete i psychicky cítiť lepšie.