Presunúť na hlavný obsah

Éterické oleje na zimné dni

Feminity

Dlhé zimné večery si môžete spríjemniť rôzne. Možno radi vysedávate v kresle a čítate knihy, alebo sa oddávate horúcim kúpeľom, popíjate čaj. Ak sa pri tom všetko chcete ešte viac zrelaxovať a vyliečiť si zdravotné neduhy, vyskúšajte to s éterickými olejmi. Majú všestranné využitie a to svoje si v nich nájde každý.

Všetky éterické oleje pôsobia antisepticky, antibakteriálne, čistia a dezinfikujú vzduch, používajú sa aj ako repelenty. Možno máte už roky doma aromalampu a z času na čas do nej nakvapkáte trebárs pomarančový, škoricový alebo čučoriedkový olejček, len tak, pre príjemnú vôňu. Éterické oleje nepochybne prevoňajú váš byt a vytvoria príjemnú atmosféru, ale dokážu toho omnoho viac. Naučte sa využívať ich liečivé účinky. Využiť ich môžete pri masážach, kúpeľoch, obkladoch, môžete nimi dezinfikovať vzduch či inhalovať ich. Ako na to?

Ak chcete éterické oleje zakomponovať do masáže, zvoľte si olejček a primiešajte ho do základného oleja. Tým môže byť kvalitný, za studena lisovaný rastlinný olej, napríklad slnečnicový, sójový, avokádový, olivový, nechtíkový a podobne. Odlejte si z neho 50 ml a pridajte 25 – 30 kvapiek éterického oleja. Takto pripravenú masážnu zmes môžete uskladniť na chladnom mieste a vydrží vám až tri mesiace. Takouto masážou podporíte krvný a lymfatický obeh a znížite napätie. Ľudia, ktorí majú na tele  čerstvé rany, jazvy, kŕčové žily, kožné infekcie či modriny by sa jej však mali vyhnúť.

Ak sa radšej máčate vo voňavých kúpeľoch, vyskúšajte ich obohatiť o oleje tiež. Pomôžu vám pri kožných chorobách, boľavých svaloch, napätí, únave či nespavosti. Éterický olej vždy zmiešajte s neparfumovaným pleťovým mliekom alebo penou do kúpeľa, pretože keby ste ho nakvapkali priamo do vody, bude plávať po hladine a a účinok bude oveľa slabší. Aj tu môžete použiť základný olej, 70 ml zmiešajte s 15 ml éterického oleja a vlejte zmes do kúpeľa. Komu sa chce pohrať so zmesou viac, môže zmiešať 10 - 15 kvapiek éterického oleja so 100 -150 ml rastlinného oleja, pridať 100 -150 ml mlieka a lyžicu medu. Dve – tri kvapky éterického oleja môžete nakvapkať aj na špongiu a masírovať si ňou telo. V takýchto kúpeľoch sa odporúča pobudnúť 10-20 minút.

Keďže éterické oleje majú antibakteriálne, antiseptické a antivírusové vlastnosti, je dobré nimi dezinfikovať miestnosti. Možností máte viac. Pridajte 5 kvapiek olejčeka do zvlhčovača vzduchu alebo do nádoby na radiátore, do rozprašovača pridajte 250 ml vody a 5 kvapiek olejčeka a rozpýľte po miestnosti, alebo na to použite aróma lampu.

Najrýchlejším spôsobom, ako dostať éterický olej do krvi, je inhalácia. Ak trpíte nachladnutím, zápalom horných dýchacích ciest či dutín, kašľom, bolesťami hlavy a kožnými chorobami, vyskúšajte si na kúsok látky nakvapkať jednu alebo dve kvapky olejčeka a vdychovať. Rovnako môžete skúsiť inhalovanie v štýle starého dobrého naparovania. Do dvoch deci horúcej vody pridajte 1-3 kvapky olejčeka, zakryte si hlavu uterákom a takto vdychujte asi 5 minút. Inhalácii sa radšej vyhnite, ak trpíte vysokým tlakom alebo astmou.

Nech už éterické oleje budete používať akokoľvek, myslite na to, že sú veľmi koncentrované, preto ich používajte s rozvahou. Niektoré z nich môžu vyvolať alergickú reakciu, preto by nemali prísť do styku s pokožkou. Skladujte ich na tmavom chladnom mieste v tmavých dobre uzavretých fľaštičkách. Oleje sa rozpúšťajú v mlieku, alkohole a iných olejoch, ale nie vo vode. Používajte tie najčistejšie, nie lacné syntetické oleje.

Pre úplných nováčikov v tejto „éterickej“ oblasti je tu stručný prehľad tých najznámejších olejov a ich účinkov:
* Pri chrípke a kašli vám pomôže borovica, eukalyptus, levanduľa, mäta, škorica, zázvor
* Na boj proti nespavosti vyskúšajte harmanček, levanduľu, mandarínku, ružové drevo a santalové drevo či ylang-ylang
* Stres vám pomôžu zahnať borievka, levanduľa, pomaranč, ruža, ružové drevo, škorica, vanilka
* Pri problémoch s kožnými plesňami vyskúšajte bergamot, cesnak, hrebíček, levanduľu, materinu dúšku, oregano alebo tymian
* Celulitídu zase skúste vyhladiť citrónom, feniklom, grapefruitom, pelargóniou, pačuli, pomaranč, rozmarínom, škorica a zázvorom
* Proti bolestiam hlavy bojujú citrónová tráva, levanduľa, mäta, rozmarín, ružové drevo, šalvia
* Depresiu zaženiete borovicou, citrónom, grapefruitom, harmančekom, jalovcom, levandulou, materinou dúškou, medovkou, ružou, santalovým drevom, vanilkou či ylang-ylangom