Luxusné hodinky ako vášeň
Francois-Paul Journe je síce zakladateľom slávnej hodinárskej dielne, ktorá v centre Ženevy sídli v dome z 19. storočia, ale on osobne rozhodne nepatrí do minulosti. Pod svojím menom a označením Invenit et Fecit začal vyrábať hodinky v roku 1999 a dnes je žijúcou hodinárskou legendou. Možno aj preto, že sa neuspokojí len tak s hocičím a do všetkého vkladá kus seba samého.
Francois-Paul Journe hovorí, že hodinárske umenie je súčasťou jeho života už od skorého detstva. Preto bolo celkom logické, že ako štrnástrocný začal vo svojom rodnom Marseille navštevovať hodinársku školu, pokračoval v štúdiu v Paríži a potom sa nechal zamestnať u svojho uja, ktorý mal vo štvrti Saint-Germain-des-Prés reštaurátorskú dielňu.
Prvotriedna klientela zverovala Journemu starožitné hodinky vyrobené v zlatých časoch hodinárstva a on vďaka tomu mohol nazrieť do vnútra výtvorov talentovaných vynálezcov a majstrov-hodinárov, ako boli napríklad Abraham-Louis Brequet či Antide Janvier. Vďaka tomuto druhu vzdelania sa ako dvadsaťročný pustil do výroby vlastných vreckových hodiniek s tourbillonom a aj do podnikania na vlastnú päsť. Jeho meno mu už vtedy zabezpečilo dostatok návštev zo zberateľských kruhov a do jeho rúk sa putovali vzácne kúsky neraz jediné svojho druhu.
Francois-Paulovi Journemu sa začali hromadiť prestížne ocenenia a ponuky na výrobu inovatívnych mechanizmov, a tak otvoril dielňu špecializovanú len na výrobu mechanizmov pre rôzne značky. No v roku 1994 sa začal viac venovať svojej vlastnej vízii moderného hodinárstva a o niečo neskôr sa predviedol s kolekciou náramkových hodiniek, ktoré označil nielen svojím menom, ale aj latinským textom Invenit et Fecit, aby bolo na prvý pohľad jasné, kto ich vymyslel a vyrobil - teda, že sú kompletným dielom jeho ženevskej dielne. Jej produkcia je limitovaná na 900 kusov ročne.
Za výrobu každých hodiniek je zodpovedný jeden hodinár a ich puzdrá sa vyrábajú z platiny a osemnásťkarátového červeného zlata. A keďže každé z nich sú výnimočným dielom, Francois-Paul Journe sa postaral o to, aby sa predávali v adekvátnom prostredí. Otvoril na rôznych miestach sveta sieť vlastných butikov, o ktorých dekoráciu sa postaral osobne a ktoré ponúkajú exkluzívne prostredie a služby v súlade s jeho filozofiou a pracovnou etikou. Po Tokiu, Hongkongu, Ženeve, Paríži, New Yorku a Pekingu pribudnú ďalšie v Singapúre a v Londýne.