Presunúť na hlavný obsah

HODINKY AKO OSUD

Móda

Hovorí sa, že hodinárske umenie bolo pre Antoinea Preziuso osudom. Najprv sa staral o vzácne kúsky ženevského múzea hodín a významných zberateľov, potom pracoval pre renomované hodinárske značky a po dvadsiatich rokoch tvorby pod vlastným menom otvoril svoj najnovší butik v Dubaji. Pri tej príležitosti predstavil najväčšie náramkové hodinky na svete s priliehavým názvom Monumental Tourbillon so 6,5-centimetrovým priemerom.

To, že Antoine Preziuso je vo svojom odbore výnimočným talentom, bolo jasné už počas jeho štúdií v Ženeve, kde sa na tamojšej hodinárskej škole venoval reštaurátorstvu so špecializáciou na výrobu hodín a odišiel odtiaľ v roku 1982 s najvyšším hodnotením. Keď si v Ženeve otváral svoju vlastnú výrobňu, mohol už stavať na svojej skvelej reputácii, pretože jeho klientmi boli nielen renomované hodinárske značky, ale aj ženevské múzeum hodín a významní zberatelia. Na výzvu niekoľkých hodinárskych spoločností vyrobiť hodinky s požadovanými komplikáciami odpovedal do dvoch rokov.

 
Uvedenie jeho prvého modelu spôsobilo medzi renomovanými značkami okamžitú reakciu. V roku 1990 však Preziuso prestal pracovať pod hlavičkou iných spoločností a začal vyrábať hodinky označené vlastným menom. To už mohol do nich vkladať po umeleckej aj technickej stránke dvadsať rokov vlastných skúseností. Antoine Preziuso vytrvalo ignoruje zabehané pravidlá, je členom rôznych asociácií švajčiarskych hodinárskych majstrov, povyhrával už množstvo ocenení a jeho diela sa pravidelne objavujú na súkromných aj verejných výstavách. So svojou novinkou Monumental Tourbillon predstavil svoj pohľad na prechod od vreckových hodiniek k náramkovým.

Napriek úctyhodnému priemeru 6,5 centimetra nie sú tieto hodinky nijakým závažím: Vyrobil ich totiž prevažne z ľahkého titánu. Preziuso vychádzal v tomto prípade z vreckových hodiniek z roku 1928 a držal sa prísne hodinárskej tradície, čo okrem iného znamená, že tourbillon je umiestnený na zadnej strane puzdra. Jeho krása však nezostala ukrytá: Odhaľuje ho výrez s priemerom 2,5 centimetra. Puzdro už kombinuje titán s červeným zlatom a z neho je aj ručne gravírovaný ciferník, ktorého špecialitkou je sériové číslo na mieste, kde zvyčajne býva dvanástka. Zaujímavú prednú časť ešte viac ozvláštňuje čiastočne odhalený mechanizmus, mimochodom tiež koncipovaný v najväčšej úcte k originálu. Tento hodinársky skvost vyrobený v piatich kusoch pri príležitosti otvorenia nového butiku v Dubaji, stojí 310 000 dolárov.