Presunúť na hlavný obsah

HERZOG A DE MEURON: ARCHITEKTI PÔSOBIVÝCH STAVIEB

Zdravie a relax

Švajčiarske duo architektov Jacques Herzog a Pierre de Meuron patria právom medzi architektonickú elitu sveta. Okrem pôsobivých stavieb po celom svete a zaujímavých konceptov sú držiteľmi prestížnej Pritzkerovej ceny a ocenenia Praemium Imperiale. Stopy Herzoga a de Meurona nájdete v Londýne, Tokiu, Nemecku, Španielsku či Spojených štátoch amerických. A tiež vo FEMINITY galérii.

Švajčiarska dvojica architektov Jacques Herzog a Pierre de Meuron sa v súčasnosti radí medzi popredných odborníkov na originálne, do detailov prepracované a nápadmi prínosné stavby.  Dôkazom je aj ich bazilejské sídlo vo Švajčiarsku, ktoré bolo zrealizované minulý rok a odráža moderné poňatie aktuálnych architektonických trendov. Známi architekti, spolužiaci z vysokej školy, založili spoločnú kanceláriu v roku 1978 a odvtedy ich spolupráca žne jeden úspech za druhým. Okrem prednášania na prestížnej Harvardskej univerzite v Spojených štátoch amerických, ktorá sa radí k najlepším vysokých školám sveta, sú držiteľmi hneď niekoľkých významných ocenení. Duo architektov získalo v roku 2001 prestížnu Pritzkerovu cenu, najvyššie ocenenie na poli architektúry, ktorá bola po druhý raz vo svojej histórii udelená naraz dvom architektom. Zároveň boli Herzog a de Meuron  ocenení aj v Japonsku, miestnou významnou cenou Praemium Imperiale v roku 2007 za architektúru. Toto ocenenie udeľuje od roku 1989 japonská cisárska rodina na poli maliarstva, sochárstva, architektúry, hudby a divadla/filmu. Cenou je nielen zlatá medaila, ale aj 15 miliónov jenov, čo je v prepočte približne 124-tisíc eur.
Medzi referenciami renomovanej architektonickej kancelárie patrí VitraHaus, showroom spoločnosti Vitra, predstavený na konci februára 2010. Je zaujímavý dizajnom viacerých hranolov uložených na seba, nasmerovaných do rozličných svetových strán, ktoré vytvárajú nápadité presklené priečelia. K architektúre slávnych Švajčiarov patrí aj projekt londýnskej Tate Gallery v štýle navrstvených dielcov, rozlične sa prekrývajúcich, jedným z zrealizovaných projektov je vlajkový butik luxusného módneho domu Prada v Tokiu s názvom Prada Aoyama. Presklený poklad toho najluxusnejšieho tovaru je chránený akoby mrežou, cez deň odráža slnečné lúče, počas mesačného svitu ukáže interiér v plnej svojej kráse aj vonku stojacim návštevníkom. Národný štadión v Pekingu, dostavaný v roku 2007, je tiež dielom švajčiarskych architektov, tento rok oslavujúcich 60. životné jubileum. Fenomenálny je projekt francúzskeho mrakodrapu Tower, ktorý by mal byť situovaný na  Porte de Versailles. Malo by ísť o 50 – poschodový mrakodrap v tvare trojuholníka, šplhajúci sa do výšky 180 metrov, ktorý by mal ako jediný stáť v úzkom centre Paríža.