Presunúť na hlavný obsah

POZOR NA FLIP-FLOPY

Poradňa krásy

Obľúbené žabky ani nemusia pochádzať z kategórie najlacnejších a obsahovať olovo, zinok, fosfáty a ftaláty, a predsa môžu ohroziť vaše zdravie. Ako? Stačí ich mať na nohách trochu dlhšie, než si vyžaduje trasa z pláže do hotela.

Obujte si svoje žabky a skúste si všimnúť, ako v nich kráčate. Zrejme ste si doteraz ani neuvedomili, že automaticky chránite prsty na nohách pred možným nárazom a zároveň podvedome kontrolujete, aby sa vám vaša letná obuv nezosunula z chodidla. Tak sa váš spôsob chôdze mení, rovnako ako držanie tela. A odnesú si to nielen chodidlá, ale aj kolená, chrbtica a krk. Počas chôdze sa každý náraz na zem absorbuje najmä v oblasti päty. Lenže v žabkách medzi pätou a zemou nemáte žiadnu pevnú oporu, takže päta nedokáže absorbovať náraz tak dobre, ako by mala. To pre nohu znamená zvýšenú záťaž, ktorá môže vyústiť do zápalu šľachy, zranenia chodidiel, bolesti piat a kolien, poklesu vnútornej klenby, problémov so sedacím svalstvom či chrbticou.
Nedostatočná podpora klenby chodidla pri nosení flip-flopov by vás mala zaujímať najmä vtedy, ak biomechanický pohyb nohy už pred ich nosením vykazuje nejakú abnormalitu. Žabky vám ju totiž ešte zvýraznia. Úplne zabudnúť by ste na ne mali aj vtedy, ak máte problémy s krvným obehom alebo kvôli cukrovke s dolnými končatinami. To isté platí aj pre ľudí s Mortomovou neuralgiou (útlak niektorého z medziprstných nervov v priestore medzi dvoma predpriehlavkovými kosťami v dôsledku poklesu prednej záprstnej klenby a rozšírení prednej nohy). Riziká spojené so žabkami pochádzajú dokonca aj z pásikov medzi prstami. Ak máte citlivejšiu pokožku, pásik vám ju môže narušiť a spôsobiť infekciu. Známe sú napríklad laboratórne testy, ktoré po štyroch dňoch nosenia flip-flopov preukázali kontamináciu zlatým stafylokokom. Ten sa cez narušenú pokožku môže dostať do krvného obehu a spôsobiť vážne problémy. Lekári dokonca v súvislosti s nosením žabiek hovoria aj o rakovine kože.
Neznamená to však, že všetky svoje flip-flopy máte teraz vyhodiť. Aj medzi nimi sa dajú nájsť zdravšie alternatívy – vyrobené z korku, kože či iných trvanlivejších materiálov a opatrené prvkami, ktoré chránia chodidlo, podporujú klenbu, biomechanickú korekciu, tvarovanú pätu a umožňujú lepšiu absorbciu nárazu a zdokonalenú kontrolu napätia svalov rotácie nohy smerom dovnútra pri jej dopade na zem. Napriek tomu však odborníci trvajú na tom, že žabky treba nosiť čo najmenej a zvoliť radšej sandály s jemným podpätkom.