Presunúť na hlavný obsah

TALIANSKE BYLINKY

Lifestyle

Taliani sú známi svojou bezprostrednosťou, pohodovou povahou a temperamentom. Tak isto ako je cítiť v uliciach ich radosť zo života, je cítiť vášeň aj z ich jedál. Ulicami sa nesú neodolateľné vône rôznych špecialít. Bez čerstvých zelených aromatických lístkov, by nebolo žiadne talianske jedlo talianskym. Opojná vôňa a chuť by jedlu chýbala ako soľ. Čerstvé zelené bylinky pridané do jedla mu dodajú úplne novú atmosféru. Nehovoriac o ich liečivých účinkoch.

Čerstvé bylinky sú pokladmi gastronómie. Aj keď dnes už väčšina z nás využíva poznatky z rôznych svetových kuchýň, v mnohých domácnostiach sa neustále ako dochucovadlo používa iba petržlenová vňať, pažítka, prípadne kôpor. Je to veľká škoda, keďže práve v jarnom období máte možnosť využívať aj čerstvé bylinky. Dnes však nie je problém dostať čerstvé voňavé lístky ani v supermarketoch, dokonca aj počas zimných mesiacoch. Ak nezoženiete čerstvé, pokojne ich nahraďte sušenými, ktoré ich dobre zastúpia. Pokiaľ sa však rozhodnete svoje voňavé bylinky pestovať, nikdy ich neošetrujte hnojivami, či chemickými postrekmi!

Medzi najpopulárnejšie bylinky s nádychom Talianska patrí bezkonkurenčne bazalka a oregano. Obe bylinky sa dajú veľmi dobre pestovať aj v domácich podmienkach v kvetináči. Existuje niekoľko druhov bazalky, niektorá môže byť kučeravá, iná sfarbená do fialova, dôležitá je však jej charakteristická vôňa a chuť. Používa sa najmä na cestoviny alebo pizzu a takisto sa dá zamraziť. Bazalka je aj základná bylinka na výrobu pesta, typickej talianskej pasty. Skvelá je aj v šalátoch, polievkach, do paradajkovej šťavy a v omáčkach. Používa sa  i na dochucovanie bylinkového masla, či nátierok. Málokto však vie, že táto voňavá bylinka má i liečivé účinky. Slúži na uvoľnenie kŕčov, udržiava rovnováhu črevnej flóry, pomáha pri hnačkách a nadúvaní. Ani oregano nie je iba obyčajných dochucovadlom. Oregano, alebo Pamajorán obyčajný, má okrem svojich úžasných aromatických vlastností aj liečivé. Pomáha správnemu fungovaniu srdca, tlmí kŕče v pokazenom žalúdku a pri črevným zápaloch. Pri pravidelnom používaní dokonca pôsobí ako antidepresívum. Využitie tejto byliny je veľmi široké. Od cestovín, pizze, až po mäsové pokrmy, či šaláty. Úžasné je aj v kombinácii s cesnakom. Taliani však okrem notoricky známych byliniek, bazalky a oregana, milujú aj iné aromatické dochucovadlá. Šalviou ochucujú paštéty, ryby, či teľacie mäso. Nemenej obľúbený je tymián, ktorý nezabúdajú pridať do diviny, k paradajkám, rybám, či na pizzu. Rozmarín využívajú na baranie a teľacie mäso, hydina, huby, či k jedlám z vajec.