Presunúť na hlavný obsah

NÁVRAT K TRADÍCIÁM: BABY ŠATKA

Rodinné vzťahy

Už odpradávna ženy nosili svoje deti omotané okolo tela v šatkách. Mohli sa venovať práci, no zároveň mali milované dieťatko pevne pri sebe. Trend návratu k starým tradíciám v podobe nosenia detí v baby šatkách sa k nám pomaly vracia.

Za nosenie dojčiat týmto spôsobom sa prihovárajú aj lekári. Kým kočík znamená pre dieťa neosobné prostredie, nesprávnu polohu a nenapomáha ani správnemu dýchaniu, v šatke má bábätko možnosť nadviazať potrebný psychosociálny kontakt so svojimi rodičmi. Pohľad do očí matke alebo otcovi a dotyky dodávajú dieťaťu pocit bezpečia. Okrem toho má dojča zo šatky lepší výhľad aj na okolitý svet, čo znamená oveľa viac podnetov pre vývoj mozgu. Matkine pohyby navyše dráždia všetky kožné receptory bábätka a jeho orgány pohybu a rovnováhy. Každá zmena ťažiska vyvoláva u malého človiečika adekvátnu reflexnú činnosť nervov a svalov. A na rozdiel od kočíka či postieľky je tento typ pohybu známy dieťaťu z vnútromaternicovej fázy jeho života.
V prípade predčasne narodených detí sa o šatke dokonca hovorí ako náhrade inkubátora. Aj chorým deťom sa nosenie v šatke nemusí odopierať – odporúča sa iba poradiť s lekárom ohľadom správneho spôsobu viazania. Okrem toho odborníci zistili, že dojčatá, ktoré strávili v šatke aspoň štyri hodiny denne, plakali od tretieho týždňa života menej než ich nenosení rovesníci. Šatka by mala byť z kvalitného bavlneného vlákna spracovaného tak, aby bolo na dotyk hladké. Tkanina by mala byť priečne pružná, aby dojča tesne ovinula a poskytla mu bezpečnú oporu. Použité farby by mali byť stále a opticky priaznivé.